16.6 C
Bijeljina
петак, мај 23, 2025
NaslovnaMagazinZdravljeZaboravite avokado, maslinovo ulje ili borovnice: Ovo je nova superhrana godine

Zaboravite avokado, maslinovo ulje ili borovnice: Ovo je nova superhrana godine

Datum:

Gastronomski i nutritivni hit koji je zamenio prokelj kao novo hit-povrće je kupus

Na kulinarskim kanalima na društvenim mrežama, naići ćete bezbroj isečaka kuvara iz celog sveta koji hvale kupus kao svestrano povrće.

Kupus je veoma nutritivno vrlo bogat. Sadrži vlakna, polovinu dnevne potrebe za vitaminom K, trećinu potrebe za vitaminom C i deset posto dnevne potrebe za folatom.

Ovo lisnato povrće takođe sadrži tragove mangana, vitamina B6, kalcijuma, kalijuma, vitamina A, gvožđa i riboflavina.

Kupus pripada porodici kupusnjača, zajedno s brokolijem, karfiolom i keljom. Svi oni sadrže korisna jedinjenja koja kontrolišu upale i smanjuju rizik od srčanih problema.

Kupus može varirati u boji od zelene do crvene i ljubičaste, a njegovi listovi mogu biti glatki ili naborani.

Prema ChefIQ-u, „kupus ponekad može imati lošu reputaciju“, uglavnom zato što, kada se prekuva, može ispuštati neugodan sumporni miris.

„Međutim, kada se pravilno pripremi, ovo povrće može dodati bogatstvo vašim jelima“, napominju.

Osim smanjenja upala, kupus sadrži i antocijanine koji su zdravi za srce, a pripadaju porodici flavonoida.

Studija iz 2013. godine, objavljena u časopisu Circulation, koja je obuhvatila 93.600 žena, pokazala je da su one s većim unosom hrane bogate antocijaninima imale manji rizik od srčanog udara.

Takođe može smanjiti nivo masnoće u krvi koja može začepiti arterije. Rastvorljiva vlakna pomažu u snižavanju lošeg holesterola i sprečavaju apsorpciju u krv.

Treba napomenuti da konzumiranje velike količine povrća iz porodice kupusnjača može uzrokovati nadutost i nadimanje zbog visokog sadržaja vlakana.

Pratite www.bijeljinalive.com putem društvenih mreža Facebook i Instagram.

Reklame

Povezane vijesti

Novi identitet brenda: Crivit na putu da postane vodeći brend za rekreaciju u Evropi

Brend CRIVIT predstavlja svoju prvu međunarodnu kampanju pod nazivom...

Tramp se oglasio nakon vijesti da Bajden ima rak

Američki predsednik Donald Tramp oglasio se na društvenoj mreži...

Kristina Eplgejt o paklu kroz koji prolazi: „Ne mogu da podnesem sopstveni život“

Glumica Kristina Eplgejt, široj javnosti najpoznatija po ulogama u...
spot_img

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име