Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se osniva novo međunarodno muzičko takmičenje koje je alternativa evropske „Evrovizije“, a nosi naziv „Intervizija“.
Ova odluka je došla nakon dve godine njihovog neučestvovanja na Evroviziji, zbog rata koji vode sa Ukrajinom.
Inače, takmičenje „Intervizija“ je postojalo tokom Sovjetskog Saveza, kada je takođe predstavljalo alternativu „Eurosongu“. Putin je izjavio da će ovo takmičenje pomoći u „suprotstavljanju dekadenciji savremene zapadne kulture“.
Takmičenje je održavano u Poljskoj i tadašnjoj Čehoslovačkoj, a uključivalo je i takmičare iz neevropskih zemalja, uključujući komunističke saveznike Moskve, poput Kube. Mnogi su ga smatrali simbolom sovjetske otvorenosti prema svetu nakon smrti diktatora Josifa Visarionoviča Staljina.
Finska, koja je nastojala da zadrži neutralnost tokom Hladnog rata, bila je jedna od retkih zemalja koja je učestvovala i na Evroviziji i na Interviziji, upisavši svoje izvođače u oba takmičenja.
Prošle godine, Putinov predstavnik za međunarodnu kulturnu saradnju, Mihail Švidkoi, izjavio je da će takmičenje biti održano u septembru 2025. godine i da je „skoro 20 zemalja“ spremno da učestvuje, uključujući članice BRICS-a, kao i članice Zajednice nezavisnih država, koja obuhvata bivše zemlje SSSR-a bliske Moskvi. Datum još uvek nije saopšten, a spekuliše se da će biti u septembru 2025. godine.
Putin odlučio: Rusija pokreće svoju „Evroviziju“
„Intervizija“ će se ove godine održati u Moskvi, a očekuje se učešće zemalja poput Kine, Kube, Indije, Brazila, Latinske Amerike, kao i bivših sovjetskih republika poput Kazahstana, Azerbejdžana i Belorusije.
Takmičenje, koje je prvi put organizovano 1960-ih kao odgovor na Eurosong, ponovo će okupiti zemlje koje dele slične kulturne i političke vrednosti.
U organizaciju takmičenja uključeni su visoki zvaničnici, a Putin je zatražio od Kremlja i vladinih predstavnika da se pripreme za ovaj događaj. Prema dokumentima koje je pregledala agencija Rojters, u Interviziji će učestvovati svi zainteresovani, ali će se insistirati na poštovanju tradicionalnih, univerzalnih, duhovnih i porodičnih vrednosti. Takmičari neće moći izvoditi pesme koje pozivaju na nasilje ili sadrže političke teme.
Pored toga, Rusija je donela stroge zakone koji zabranjuju bilo kakvo promovisanje homoseksualnosti, a LGBTQ+ pokret u zemlji se smatra ekstremističkom organizacijom.
Putinova administracija nastoji da prikaže Rusiju kao branitelja tradicionalnih porodičnih vrednosti, suprotstavljajući se, kako tvrdi, preteranom individualizmu i gubitku poštovanja prema verskim tradicijama koje je zapadna kultura prihvatila. U tom kontekstu, Intervizija bi trebalo da predstavlja suprotnost Eurosongu, koji često uključuje LGBT+ teme, navodi Barrons.com.
Prema informacijama iz planova organizacije, izvođači će imati četiri minuta za izvedbu svojih pesama, a pobednik će osvojiti novčanu nagradu i priliku da krene na turneju.
Intervizija je bila popularna u vreme Sovjetskog Saveza, kada su učestvovale zemlje istočnog bloka, a u post-sovjetskom periodu, Rusija je pokušavala da je oživi nekoliko puta, uključujući planove iz 2014. godine koji nisu ostvareni. Zanimljivo je da je Rusija učestvovala na Eurosongu od 1994. do 2021. godine, a pobedila je 2008. godine sa Dimom Bilanom i pesmom „Believe“.
Inače, Rusija se prvi put takmičila na Pesmi Evrovizije 1994. godine, samo nekoliko godina nakon raspada Sovjetskog Saveza.