14.3 C
четвртак, септембар 19, 2024
NaslovnaEURO 2024Nezaustavljiva Španija i Lamik Jamal srušili snove Francuza za 4 minuta

Nezaustavljiva Španija i Lamik Jamal srušili snove Francuza za 4 minuta

Španija je nezaustavljiva, Španija igra najbolji fudbal ovog leta, Španija je zasluženo u finalu Evropskog prvenstva! Nadmoćno, sa šest uzastopnih pobeda – poslednja protiv Francuske rezultatom 2:1 (2:1)! Za titulu će se boriti sa boljim iz duela Engleska – Holandija!

Najbolji napad na EURO nadigrao je najbolju odbranu na tekućem EP, i to za četiri minuta. Golovima u 21. i 25. minutu, preko Laminea Jamala i Danija Olma (naterao Žila Kundea da zakuca loptu u svoju mežu), Crvena furija je anulirala vođstvo Francuske koje su imali posle pogotka Kola Muanija u 9. minutu.

Priredili su Španci i Francuzi spektakl u uvodnih pola sata utakmice, kako su istu otvorili činilo se da ćemo do kraja gledati goleadu, možda i meč sa najviše postignutih golova na EURO.

Fabijan Ruiz je već u 5. minutu imao zicer za vođstvo Španije. Odlično ga je Jamal našao u petercu, ovaj je glavom sa 3-4 metra, neometan, tujao preko gola.

Kazna je usledila vveć u 9. minutu. Kontranapad Francuske, lopta je došla do Kilijana Embapea, a ovaj je sa leve strane centrirao, pogodio u glavu Muanija kom nije bilo teško da loptu plasira u mrežu.

Muani je tako postao treći igrač u istoriji svoje zemlje koji je tresao mrežu u polufinalima SP i EP. Podsetimo, pre njega su to činili Mišel Platini (1982. i 1984.) i Zinedin Zidan (2000. i 2006.). Ipak, to je bilo sve od Muanija na ovom meču i s razlogom je posle sat vremena izašao napolje.

Da je Kilijan Embape u 19. minutu pogodio gol Španije posle solo-prodora, ovaj tekst bi verovatno imao drugačiju konotaciju. Međutim, njegov udarac je bio izblokiran, da bi već u 21. Francuzi doživeli šok.

Ništa nije slutilo na to, lopta je bila u nogama Jamala koji je napravio korak-dva, namestio se na levicu, opalios a nekih 25 metara i postao najmlađi strelac u istoriji EP sa 16 godina i 362 dana. Zanimljivo, čak ni na SP nema mlađeg od njega kada su u pitanju strelci.

Nije se radost španskih navijača ni stišala, a na semaforu je već bilo 2:1 za njihov tim. Dani Olmo je napravio strašan potez, oslobodio se čuvara i šutirao ka Manjanovom golu, da bi loptu u mrežu skrenuo Kunde. Doduše, pogodak je na kraju upisan napadaču Lajpciga koji bi vrlo verovatno pogodio i bez pomoći Kundea.

Za razliku od prvog poluvremena, drugo je definitivno bilo ispod očekivanja. Španci su pretili iz polukontri i udaraca sa distance, dok su Francuzi imali dve gol-šanse posle prekida. Kao i onaj udarac Ernandeza.

Najpre je Čuameni mogao do izjednačenja u 60. minutu, kada je neometan loše zahvatio loptu glavom posle kornera i plasirao je u ruke Unaija Simona.

Samo četiri minuta kasnije Upamekano je bio u još boljoj situaciji. Opet posle kornera, s tim što je tukao direktno u zemlju umesto u gol. Na kraju, Teo Ernandez je u 76. sa 14 metara gađao jako – ali preko gola. Isto kao i rezervista Grizman u 95. minutu, kada je nadkosčio Kukurelju, ali nedovoljno za bilo kakvu pravu prilku.

Španija – Francuska 2:1 (2:1)

(Jamal 21, Kunde 25 ag – Muani 9)

Španija: Unai Simon, Navas (Vivijan 58), Naćo, Laport, Kukurelja, Rodri, Fabijan Ruiz, Jamal (Tores 90+3), Olmo (Merino 76), Vilijams (Zubimendi 90+3), Morata (Ojarzabal 76)

Francuska: Manjan, Kunde, Saliba, Upamekano, Ernandez, Kante (Grizman 62), Čuameni, Rabio (Kamavinga 62), Dembele (Žiru 79), Kolo Muani (Barkola 62), Embape.