Prema podacima bijeljinske kancelarije Ombdusmana za djecu, na području Bijeljine, Ugljevika i Lopara, bilježi se porast broja slučajeva vršnjačkog nasilja.
U prošloj godini evidentirano je ukupno 26 prijava porodičnog nasilja ili nasilja odraslih nad djecom, od kojih je 8 slučajeva bilo vršnjačkog nasilja. Samo u prva tri mjeseca ove godine zabilježana su tri slučaja vršnjačkog nasilja, što potvrđuje tendenciju rasta ove nemile pojave.
– Zabrinjavajuće je da se smanjuje broj uzrasne dobi među kojima se dešava vršnjačko nasilje, te su akteri sve mlađi, ali i da vršnjačko nasilje dobija sve brutalniji oblik. Jedna od okolnosti, koja otežava sprječavanje vršnjačkog nasilja je izostanak roditeljske saradnje sa školama, te oni umjesto da budu partner nadležnima u rješavanju ovog problema, oni predstavljaju remetilački faktor. A njihova saradnja i podrška su neophodni – kaže zamjenik Ombdusmana za djecu RS Jovanka Vuković za portal InfoBijeljina.
Tokom istraživanja u školama na području ove regije uočeno je i da djeca ne prepoznaju ulogu i značaj stručnih timova kao adresu na koju mogu da se obrate u slučajevima vršnjačkog nasilja.
– Više od 30 odsto učenika je prijavilo da je u slučajevima kada su prijavili vršnjačko nasilje izostala reakcija nadležnih, pa su, kako kažu, u dilemi da li uopšte ovu pojavu prijavljivati. Istraživanje je pokazalo i da, na žalost, 35 odsto djece ne reaguje na vršnjačko nasilje uz obrazloženje da ih se to ne tiče jer se to „dešava tamo nekome“. To otvara pitanje da li djeca imaju nultu toleranciju prema nasilju i da li ovu pojavu na pravi način detektuju. To je problem kojem se mora posvetiti posebna pažnja – upozorava Vuković.
Problem predstavlja i nedostatak baze podataka o vršnjačkom nasilju.
– Neophodno je da sve škole decidno vode evidenciju o slučajevima vršnjačkog nasilja, organizuju edukativne radionice sa djecom kako bi prepoznala nasilje i znala kome da se obrate, ali i bilježe reakcije na ovu pojavu. Samo tako se može blagovremeno i preventivno djelovati – precizirala je Vuković.
I Narodna skupština RS usvojila je na sjednici održanoj 29. marta posebni izvještaj Ombdusmana za djecu RS sa preporukama koje bi Vlada RS trebalo da ima u vidu prilikom usvajanja dokumenta, a koje se na bilo koji način tiču vršnjačkog nasilja. Ove preporuke upućene su i Ministarstvu prosvjete i kulture, Ministarstvu porodice, omladine i sporta, Republičkom Pedagoškom zavodu i svim vaspitno-obrazovnim ustanovama u Srpskoj.
Takav stav nadležnih, zaključuju iz kancelarije Ombdusmana za djecu, trebalo bi da značajno doprinese borbi protiv vršnjačkog nasilja.