U Republici Srpskoj do sada je zasijano oko 50 odsto površina, a jesenja sjetva će biti obavljena na nivou prošlogodišnje, odnosno na više od 63.000 hektara, izjavio je Srni pomoćnik ministra poljoprivrede Srpske Saša Lalić.
Lalić je istakao da će zbog sniženih cijena repromaterijala ova sjetva biti jeftinija za oko 20 odsto nego lani, koja je i u odnosu na godinu ranije bila jeftinija za oko 40 odsto.
„Ovo su, možda, najoptimalniji uslovi u posljednjih nekoliko godina za jesenju sjetvu. Da bismo dodatno osigurali stabilnost proizvodnje i podržali domaće proizvođače uputili smo inicijativu Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara da se i za narednu godinu produži ukidanje carina na uvoz đubriva iz Rusije, jer je ova mjera imala značajan efekat na smanjenje troškova proizvodnje proteklih godina“, rekao je Lalić.
On je dodao da repromaterijala ima dovoljno na tržištu, ali da je izbor sorte pšenice individualan, odnosno zavisi od plana proizvođača kome želi krajnji proizvod plasirati.
„Imamo oko 25 ogleda širom Republike Srpske i oko 50 sorti koje zasijemo gdje prikažemo stanje kada je riječ o pšenici i kukuruzu. Stojimo na raspolaganju ukoliko neko želi da se neka sorta uključi, poštujući zakonsku regulativu, i da pokažemo na različitim lokalitetima i uslovima kako se koja sorta ponaša“, rekao je Lalić.
On je naveo da podsticaji resornog ministarstva iznose 500 KM po hektaru za žitarice i 400 KM za uljarice, 80 KM za 100 litara dizel-goriva po hektaru, kao i 60 odsto polise osiguranja za proizvodnju.
„Samo 6,5 odsto poljoprivrednika osigurava svoju proizvodnju što je minorno. Spremni smo da podignemo sufinansiranje te polise da bismo ih animirali na ovaj vid zaštite proizvodnje“, istakao je Lalić.
On je naveo da Ministarstvo sufinansira cjelokupnu sjemensku proizvodnju, posebno sorti i hibrida koji su proizvedeni u Republici Srpskoj čime proizvođači odmah imaju od 30 do 50 odsto jeftinije sjeme na raspolaganju.
„Naš cilj je da obezbijedimo stabilnost i konkuretnost domaće poljoprivredne proizvodnje da bismo dugoročno očuvali prehrambenu sigurnost i unaprijedili položaj domaćih poljoprivrednika na domaćem i međunarodnom tržištu“, rekao je Lalić, prenosi „Srna“.