„Najveći resurs koji Semberija ima, pored ljudi, je priroda, odnosno voda i plodno zemljište. Logično je da, u tom smislu, izdvajanja budu najveća za poljoprivredu. Budžet za poljoprivredu je povećan u odnosu na prethodne godine, ali mislim da je to nedovoljno. Budžet za poljoprivredu u gradu bi trebalo da iznosi 7% od ukupnog budžeta odnosno oko 5,2 miliona maraka“, rekao je Dražen Jović, mladi inženjer poljoprivrede i kandidat SNSD-a za odbornika u Skupštini grada Bijeljina.
Jović je istakao da bi budžet za poljoprivredu trebalo da bude veći, ali i ravnomjerno raspoređen.
„Nije tu samo pšenica, samo ratarstvo. Mi imamo dosta poljoprivrednika koji se bave i povrtlarstvom, voćarstvom, stočarstvom, mljekarstvom. Svi bi oni trebali da budu zadovoljni izdvajanjima iz gradskog budžeta. U tom smislu, budžet za poljoprivredu mora biti veći da bi se potrebe svih grana poljoprivrede zadovoljile ravnomjerno“, rekao je Jović.
Prema njegovim riječima, prilike posljednjih godina su pokazale da je neophodno raditi na preventivi, a ne na posljedicama.
„Neophodno je da se struka i nauka sve više uključuju u proizvodnju. Mi konkretno svake godine radimo oglede u strnim žitima i kukuruzu. Na taj način želimo da pomognemo proizvođačima u pravilnom odabiru hibrida. Imamo klimatske ekstreme, to je nešto što je relativno novo, a imamo i globalnu krizu po pitanju repromaterijala. U svemu tome treba naći računicu, a da bi našli računicu moramo smanjiti ulaganja. Mi nemamo više prostora da, da tako kažem, samo bacamo đubrivo po njivi. To su sada veliki izdaci, a biljka po svojoj prirodi neće ni usvojiti tolike količine đubriva. Treba gledati da se smanjuju ulaganja repromaterijala, a da ne izostane prinos ili dobit koja je svima cilj“, objasnio je ovaj mladi inženjer poljoprivrede.
On se osvrnuo i na budžet za poljoprivredu na nivou Srpske, te demantovao da Vlada Srpske ima „maćehinski“ odnos prema Semberiji.
„Budžet za poljoprivredu na nivou Srpske je udvostručen i sada na godišnjem nivou iznosu 180 miliona maraka. Semberija je za 4 godine dobila 202 miliona maraka iz ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Na godišnjem nivou poljoprivredni proizvođači u Semberiji od tih 180 miliona „povuku“ oko 50 miliona maraka i za mene se tu sva priča o maćehinskom odnosu republičke vlasti prema Semberiji i semberskom narodu završava“, rekao je Jović.