Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović upozorio je da Semberiji ponovo prijeti Afrička kuga svinja (AKS), nakon što je ovaj virus registrovan u Mačvi u Srbiji, Vukovarsko-sremskoj županiji u Hrvatskoj i Srednjo-bosanskom kantonu u Federaciji BiH.
„Jasno je da smo na neki način opkoljeni i da postoji izuzetno veliki rizik za ponovnu pojavu virusa u Semberiji“, poručio je Petrović.
Prema njegovim riječima, Gradska uprava je već uputila hitne dopise Ministarstvu unutrašnjih poslova i Graničnoj policiji, sa zahtjevom da se organizuju zajedničke kontrole nelegalnog transporta životinja. Takođe je prethodno poslat dopis Ministarstvu poljoprivrede u vezi sa aktuelnom epidemiološkom situacijom, a u prilogu odgovora tog ministarstva nalaze se upute za dalje postupanje.
Petrović je upozorio na katastrofalne posljedice po stočni fond ukoliko bi se epidemija ponovo pojavila:
„Bude li se Semberija ponovo suočila sa epidemijom AKS, slobodno možemo da stavimo katanac i proglasimo kompletno uništenje stočnog fonda, što bi dovelo do nesagledivih posljedica!“
On je naglasio da je neophodno hitno reagovati i spriječiti širenje virusa:
„Apelujemo na sve nadležne organe da se maksimalno aktiviraju, shvate situaciju ozbiljno i preduzmu neophodne mjere za sprječavanje ponovne pojave virusa AKS u Semberiji.“
Prema riječima Petrovića, veterinarski inspektori su već na terenu, kontrolišu farme u selima uz sliv rijeke Drine, a počinje i podjela dezinfekcionih sredstava uzgajivačima putem veterinarskih stanica. Grad će, dodaje on, uputiti i dopis za hitno sazivanje sastanka sa svim relevantnim institucijama.
Afrička kuga svinja je izuzetno zarazna virusna bolest koja pogađa domaće i divlje svinje i dovodi do ogromnih ekonomskih gubitaka. U Semberiji je prošla epidemija izazvala milionske štete i uništila veliki dio stočnog fonda.
Podsjećanje na prošlogodišnju epidemiju i frustracije poljoprivrednika
Prošlogodišnja epidemija Afričke kuge svinja u Semberiji izazvala je ogromne ekonomske gubitke. Na hiljade svinja je moralo biti eutanazirano kako bi se spriječilo širenje zaraze, a brojna domaćinstva i farmere pogodio je potpuni gubitak stočnog fonda.
Dodatno nezadovoljstvo poljoprivrednika izazvao je spor tempo isplata obeštećenja za uništenu stoku. Mnogi su mjesecima čekali na nadoknadu štete, što je dodatno otežalo oporavak i stvorilo nepovjerenje prema nadležnim institucijama.
Zbog svega toga, stočari su sada posebno zabrinuti i ističu da bi nova epidemija mogla biti konačan udarac svinjogojstvu u Semberiji, jer bi mnogi, nakon prethodnih gubitaka, teško ponovo pokrenuli proizvodnju.