U želji da podstakne učenike na dobrotu, humanost i pozitivne primere u zajednici, jedna osnovna škola Dvorovi pokrenula je izbor za „Naj gest godine“. Cilj ove inicijative je da se istaknu i nagrade učenici koji svojim delima šire ljubav, saosećanje i kulturu dobrih dela.
Direktor škole Čedo Janković ističe da je dobrote oko nas mnogo više nego što se čini, posebno kada je reč o najmlađima, ali da se o tome, nažalost, manje govori.
– Svi smo svesni da postoji mnogo dobrih ljudi i lepih primera, ali oni retko dobiju pažnju koju zaslužuju. Čini mi se da se više prostora u javnosti daje senzacionalizmu, rijaliti programima i ljudima sumnjivih biografija, dok prave vrednosti ostaju u senci. Zato želimo da damo primer i pokažemo da su humanost, dobrota i činjenje dobrih dela nešto što treba da bude u modi – da vratimo prave vrednosti na mesto koje zaslužuju – rekao je Janković.
On je takođe naglasio da što više budemo govorili o dobroti i dobrim gestovima, više će ih biti.
– Ako budemo više pričali o dobrim delima, ako budemo širili pozitivne primere, to će inspirisati druge da učine isto. Naši učenici su često primer nama starijima, i oni svojim gestovima pokazuju koliko je važno brinuti o drugima i širiti ljubav i dobrotu. Naša želja je da dobrota postane ne samo ideja, već i stvarnost u svakodnevnom životu – dodao je Janković.
Učenici će imati priliku da predlažu svoje drugare za neko plemenito delo koje su učinili i mogućnost da budu izabrani za najbolji gest. Pobednika će, pored nastavnika i uprave škole, izabrati i sami učenici, čime se dodatno naglašava važnost kolektivne podrške i prepoznavanja pravih vrednosti.
Za najboljeg među njima predviđena je nagrada, a škola poziva sve kompanije i pojedince koji žele da podrže ovaj humani projekat da se jave upravi škole i učestvuju u nagrađivanju učenika.
Ova inicijativa pokazuje da svaki mali gest može imati veliki značaj, a OŠ „Dvorovi“ planira da ovu akciju pretvori u tradiciju koja će inspirisati nove generacije na dobrotu i humanost.
„Čovek je zaista bogat onoliko koliko ima dobrote u sebi.“ – Patrijarh Pavle