Maksimalna dužina USB kabla zavisi od toga za koju verziju USB standarda je dizajniran i da li je to aktivni ili pasivni kabl. Imajte na umu da stil konektora, kao što je USB-A ili USB-C, ne označava nužno njegovu verziju ili maksimalnu dužinu.

Evo maksimalne dužine pasivnog kabla u zavisnosti od verzije USB-a za koju su dizajnirani: USB 1.1: 5 metara, USB 2.0: 5 metara, USB 3.0: 2-3 metra, USB 3.1: 3 metra, USB 3.2: 3 metra, USB 4: 0,8 metara.

Ne zaboravite da samo zato što proizvođač tvrdi da njihov kabl radi sa različitim USB standardima, ne mora da znači da je to tačno. Ako je kabl izuzetno jeftin, ali tvrdi se da ispunjava specifikacije velike brzine, budite oprezni. Uvijek je bolje kupiti od renomiranog proizvođača sa dobrim recenzijama.

Zašto postoji maksimalna dužina?

Pored aktivnih i pasivnih USB kablova, u igri su i drugi faktori poput debljine metalnih provodnika kabla.

Ako vaš USB kabl, takođe, šalje HDMI, DisplayPort, Thunderbolt ili druge signale, to je takođe bitno. Pošto pasivni kablovi ne pojačavaju signale, duži kabl znači da će poslati signali biti slabiji.

To znači da ako je vaš kabl predugačak (ili predugačak i pretanak), jer će doći do gubitka podataka i sporije brzine.

Duži kabl, takođe, može povećati rizik od buke od drugih uređaja koji preplavljuju signale podataka.

Postoje i drugi, još više tehnički problemi kao što je podrhtavanje sata, koji počinju da dižu glavu što su veće brzine i brzine prenosa podataka.

Kod aktivnih kablova – onih koji sadrže kola koja pojačavaju signale – dužina je nešto manji problem, jer jači signali mogu da putuju dalje bez degradacije. Međutim, platićete više za aktivni kabl, a ponekad će doći i sa sopstvenim napajanjem.

(PCPress)