Republička inspekcija za hranu je za pet mjeseci ove godine u unutrašnjem nadzoru sprovela 873 kontrole subjekata kojih posluju sa hranom, kao što su restorani, roštiljnice, prodavnice, marketi, različiti ugostiteljski objekti i drugi.

U238 kontrola utvrđeni su različiti propusti, te je subjektima izrečena 159 upravnih mjera kojima je naloženo otklanjanje nepravilnosti, dok je zbog počinjenih prekršaja izdato 176 naloga u vrijednosti od 265.450 KM.

Inspektori su kontrolisali higijenske uslove objekta i opreme, ispravnost rashladnih uređaja, način čuvanja hrane. Kontrolisani su i higijenski postupci zaposlenih, dokazi o zdravstvenom stanju i dodatnoj edukaciji osoba koje rade sa hranom, deklaracije i senzorna svojstva hrane, poštovanje epidemioloških mjera i drugo. - Propusti koji su najčešće konstatovani odnosili su se na blagovremeno obavljanje redovnih sanitarnih pregleda osoba koje rukuju hranom, pohađanje dodatnih edukacija o higijeni hrane, periodično obavljanje propisanih mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, ažurno vođenje evidencija o laboratorijskim analizama hrane i slično. U pomenutom periodu, republička inspekcija za hranu nije zatekla u prometu veće količine hrane proteklog roka upotrebe ili izmijenjenih senzornih svojstava, koja se zbog toga smatra neprikladnom za ljudsku ishranu - kažu u Inspektoratu RS. Dodaju da je po nalogu inspekcije iz prometa povučeno oko 100 kilograma različitih namirnica. - Riječ je o pojedinačnim slučajevima u kojima su inspektori zatekli svega po nekoliko pakovanja hrane kojoj je protekao rok upotrebe, a najčešće je riječ o proizvodima koji po svojoj prirodi imaju kraći rok trajanja, kao što su mliječni proizvodi, osvježavajuća pića i sokovi ili konditorski proizvodi. Inspekcija za hranu RS angažovana je u svom punom kapacitetu i svakodnevno sprovodi nadzor kod subjekata koji se bave proizvodnjom i prometom hrane. Na osnovu navedenog, možemo reći da se na tržištu Srpske prometuje kontrolisana hrana - kažu u Inspektoratu RS.

Izvor: Srpskainfo