Podsjetimo, brojne roditelje nedavno je uznemirila vijest o obavještenju Interpola da je na TikToku "najavljeno masovno samoubistvo mladih osoba na ovoj društvenoj mreži".

Iz MUP-a RS tada su saopštili da se prema do tada prikupljenim informacijama, ovaj poziv odnosio na lokalnu TikTok grupu u Rusiji, ali da je ipak u cilju prevencije bilo kakve negativne posljedice potrebna maksimalna opreznost.

“Savremena sredstva komunikacije i internet kao medij imaju brojne pozitivne, ali i negativne strane. Djeca i mladi uz njih mogu učiti, pronalaziti kvalitetne informacije za svoje školske i vanškolske aktivnosti, komunicirati i razmjenjivati iskustva, mišljenja i informacije s vršnjacima, čitati knjige, informisati se o događajima, itd. Korištenje interneta omogućava aktivno, kreativno i samostalno učenje”, ističu iz Ombudsmana za djecu RS u izjavi za portal InfoBijeljina.

Međutim, kako dodaju, ne smijemo zaboraviti i na sve moguće negativne strane i skrivene opasnosti. 

“Nekvalitetne i neprovjerene informacije, informacije i virtuelni događaji koji bi mogli potencijalno negativno uticati na dječiji razvoj, neprimjereni i za djecu neprihvatljivi audio i vizuelni sadržaji (nasilni i pornografski sadržaji), sve češće po život i zdravlje djeteta opasne igre ‘izazova’ na društvenim mrežama i raznim web platformama, govor mržnje, ugrožavanje privatnosti djeteta i/ili njegove porodice, … - samo su neke od njih”, upozoravaju iz Ombudsmana za djecu RS.

Kako dodaju, nezaobilazna je činjenica da su savremene IKT tehnologije i sredstva prisutna i potrebna u odrastanju naše djece. 

“Zato je veoma važno da damo uputstva djeci da se u ovom svijetu pravilno i sigurno orjentišu, da prepoznaju i izbjegnu opasnosti kojima mogu biti izloženi, da zaštite sebe i svoja prava i interese, ali i da maksimalno iskoriste sve moguće prednosti koje im stoje na raspologanju”, ističu iz Ombudsmana za djecu RS.

Dodaju da nas situacija u vezi sa virusom korona i preusmjeravanje mnogih životnih aktivnosti na online komunikaciju još više uvjerava da je jedina sigurna zaštita djece njihova pravovremena edukacija o prednostima i rizicima savremenih IKT tehnologija i samog interneta. 

“Samo djeca koja to znaju i koja imaju dovoljno provjerenih i potpunih informacija o tome mogu prepoznati situacije koje ih povređuju i ugrožavaju, te pravovremeno i adekvatno reagovati”, kažu iz Ombudsmana za djecu RS za portal InfoBijeljina.